Schedule: RTG TV 16.01.2018-26.01.2018.


Tuesday, 16.01.2018:
00:00 – The Curonian Spit (16+)
00:45 – The old believers of Ust Tsilma (16+)
01:15 – Krasnaya Polyana ski resort (16+)
01:45 – The forts of Kronstadt (16+)
02:30 – Masterpieces of Russian wooden architecture (16+)
03:15 – Beekeeping in Bashkiria (16+)
04:00 – Sergey Shanovich — the philosophy of the sign (16+)
05:00 – (16+)
05:15 – The Holy Trinity Alexander Nevsky monastery (16+)
06:00 – Mountain rescue in Karachaevo-Cherkessia (16+)
06:30 – Cycling in South Russia (16+)
07:00 – Dyatkovsky crystal (16+)
07:30 – The artist Ilya Repin's museum-mansion (16+)
08:00 – Tour of Petropavlovsk-Kamchatsky (16+)
08:45 – Moscow Kremlin (16+)
09:45 – Biologist Nadezhda Dorofeyeva (16+)
10:45 – Zhostovo painting (16+)
11:30 – Medical technologies — blood donation service (16+)
12:00 – The rivers of the central Urals (16+)
13:00 – The Russian women's curling team (16+)
13:45 – Moscow planetarium (16+)
14:30 – Extreme helicopter operations (16+)
15:00 – Ilmen lake (16+)
15:45 – Vegetable kingdom of Khakassia (16+)
16:15 – Ice-fishing for smelt (16+)
16:45 – Plyos — town of artist (16+)
17:15 – Adygea cheese (16+)
17:45 – The wooden theatre on Kamenny Island (16+)
18:15 – Irkutsk Aviation Factory (16+)
19:00 – Kuban Cossack Choir (16+)
19:45 – Moscow International House of Music (16+)
20:30 – The Epiphany Baptisms celebration on Lake Razliv (16+)
21:00 – Abin trout farm (16+)
21:30 – Old towns of the Bryansk oblast (16+)
22:00 – Extreme water tourism in the North Caucasus (16+)
22:30 – Vologda Butter (16+)
23:00 – Tour of the Valdai region (16+)
23:30 – In search of the lapp stone (16+)

Wednesday, 17.01.2018:
00:00 – (16+)
00:15 – Shooting sports — the science of hitting targets (16+)
01:00 – Russian Valenki (16+)
01:30 – Alexandrovsky Palace (16+)
02:00 – Monasteries of Vologda region (16+)
02:45 – Secrets of Caucasian cuisine (16+)
03:30 – The Alexander Suvorov memorial museum (16+)
04:00 – The Arkhangelskoe estate. Part one (16+)
05:00 – Voyaging by kayak in the Avachinskaya bay (16+)
05:30 – Goldsmith Asya Eutykh (16+)
06:00 – Tour of Saint-Petersburg — the city of white nights (16+)
07:00 – Native of Sakhalin - the Nivkh people (16+)
07:45 – The Faberge museum (16+)
08:30 – The MI-28 attack helicopter. The night hunter (16+)
09:00 – The Kivach nature reserve (16+)
09:45 – Tatyana Ivanova — tobogganing (16+)
10:15 – St. Petersburg museum of theatre and musical art (16+)
11:00 – Winter fishing on Ilmen Lake (16+)
11:30 – Agro-tourism in the South of Russia (16+)
12:00 – Karachay Horses (16+)
12:30 – The nature of the North Caucasus (16+)
13:00 – Tour of Moscow (16+)
14:30 – Winter recreation in Dombay (16+)
15:15 – Tsarskoe Selo — the legacy of three empresses (16+)
16:00 – Brest (16+)
17:00 – (16+)
17:15 – Diveyevo — the fourth abode of the Holy Mother (16+)
18:00 – The Far Eastern marine reserve (16+)
19:00 – Magnitogorsk iron and steel (16+)
19:30 – One day board the Ivan Kruzenstern Ice-breaker (16+)
20:00 – The avalanche rescue service in Krasnaya Polyana (16+)
20:30 – Tour of Vladivostok (16+)
21:15 – Animal world of Khakassia (16+)
22:00 – Igor Spassky — submarine designer (16+)
22:45 – Russian cuisine — old-style jam and compote (16+)
23:00 – Rural routes in Belgorod oblast (16+)
23:30 – Zelenchuksky astrophysics observatory (16+)

Thursday, 18.01.2018:
00:00 – Utrish nature reserve (16+)
00:15 – Gatchina Palace (16+)
01:00 – Diving in Baikal in winter (16+)
01:30 – Parachuting — pearls of Russia (16+)
02:00 – The volcanoes of Kamchatka (16+)
03:00 – Kolomna Skating Centre (16+)
03:45 – Finding seal pups (16+)
04:00 – The Bolshoi St. Petersburg circus (16+)
04:30 – A voyage on Chusovaya river (16+)
05:00 – The saviour-on-the-blood (16+)
06:00 – Visiting Father Frost - Russia's Santa Claus (16+)
07:00 – (16+)
07:15 – The bears of Kamchatka (16+)
07:30 – The Tyumen cryobank — cold in the service of science (16+)
08:00 – Pushkinskiye Gory (16+)
08:45 – Cuisine of the Kamchatka peninsula (16+)
09:30 – The literary estate of Bryansk oblast (16+)
10:00 – Tanya Savicheva's siege diary (16+)
10:45 – The Sayano-Shushenskaya dam (16+)
11:15 – Astrakhan caspian roach (16+)
11:45 – Lake Baikal (16+)
12:15 – Yugra. Territory of Childhood (16+)
13:00 – Madam gaga (16+)
13:30 – The national presidential library (16+)
14:00 – Tour of Suzdal (16+)
15:00 – The BE-200 altair - an amphibious airplane (16+)
15:45 – Journey to the Solovetsky islands (16+)
16:45 – The Kursk magnetic anomaly (16+)
17:15 – Nikas Safronov — life as art (16+)
18:00 – Winter Baikal (16+)
18:45 – The Mikhailovsky theatre (16+)
19:30 – GAZ — the Gorky automobile plant (16+)
20:00 – Ivan Susanin. Historical Portrait (16+)
20:30 – Samarovo enterprise (16+)
21:00 – The Curonian Spit (16+)
21:45 – The old believers of Ust Tsilma (16+)
22:15 – Krasnaya Polyana ski resort (16+)
22:45 – The forts of Kronstadt (16+)
23:30 – Masterpieces of Russian wooden architecture (16+)

Friday, 19.01.2018:
00:15 – Beekeeping in Bashkiria (16+)
01:00 – Sergey Shanovich — the philosophy of the sign (16+)
02:00 – (16+)
02:15 – The Holy Trinity Alexander Nevsky monastery (16+)
03:00 – Mountain rescue in Karachaevo-Cherkessia (16+)
03:30 – Cycling in South Russia (16+)
04:00 – Dyatkovsky crystal (16+)
04:30 – The artist Ilya Repin's museum-mansion (16+)
05:00 – Tour of Petropavlovsk-Kamchatsky (16+)
05:45 – Moscow Kremlin (16+)
06:45 – Biologist Nadezhda Dorofeyeva (16+)
07:45 – Zhostovo painting (16+)
08:30 – Medical technologies — blood donation service (16+)
09:00 – The rivers of the central Urals (16+)
10:00 – The Russian women's curling team (16+)
10:45 – Moscow planetarium (16+)
11:30 – Extreme helicopter operations (16+)
12:00 – Ilmen lake (16+)
12:45 – Vegetable kingdom of Khakassia (16+)
13:15 – Ice-fishing for smelt (16+)
13:45 – Plyos — town of artist (16+)
14:15 – Adygea cheese (16+)
14:45 – The wooden theatre on Kamenny Island (16+)
15:15 – Irkutsk Aviation Factory (16+)
16:00 – Kuban Cossack Choir (16+)
16:45 – Moscow International House of Music (16+)
17:30 – The Epiphany Baptisms celebration on Lake Razliv (16+)
18:00 – Abin trout farm (16+)
18:30 – Old towns of the Bryansk oblast (16+)
19:00 – Extreme water tourism in the North Caucasus (16+)
19:30 – Vologda Butter (16+)
20:00 – Tour of the Valdai region (16+)
20:30 – In search of the lapp stone (16+)
21:00 – (16+)
21:15 – Shooting sports — the science of hitting targets (16+)
22:00 – Russian Valenki (16+)
22:30 – Alexandrovsky Palace (16+)
23:00 – Monasteries of Vologda region (16+)
23:45 – Secrets of Caucasian cuisine (16+)

Saturday, 20.01.2018:
00:30 – The Alexander Suvorov memorial museum (16+)
01:00 – The Arkhangelskoe estate. Part one (16+)
02:00 – Voyaging by kayak in the Avachinskaya bay (16+)
02:30 – Goldsmith Asya Eutykh (16+)
03:00 – Tour of Saint-Petersburg — the city of white nights (16+)
04:00 – Native of Sakhalin - the Nivkh people (16+)
04:45 – The Faberge museum (16+)
05:30 – The MI-28 attack helicopter. The night hunter (16+)
06:00 – The Kivach nature reserve (16+)
06:45 – Tatyana Ivanova — tobogganing (16+)
07:15 – St. Petersburg museum of theatre and musical art (16+)
08:00 – Winter fishing on Ilmen Lake (16+)
08:30 – Agro-tourism in the South of Russia (16+)
09:00 – Karachay Horses (16+)
09:30 – The nature of the North Caucasus (16+)
10:00 – Tour of Moscow (16+)
11:30 – Winter recreation in Dombay (16+)
12:15 – Tsarskoe Selo — the legacy of three empresses (16+)
13:00 – Brest (16+)
14:00 – (16+)
14:15 – Diveyevo — the fourth abode of the Holy Mother (16+)
15:00 – The Far Eastern marine reserve (16+)
16:00 – Magnitogorsk iron and steel (16+)
16:30 – One day board the Ivan Kruzenstern Ice-breaker (16+)
17:00 – The avalanche rescue service in Krasnaya Polyana (16+)
17:30 – Tour of Vladivostok (16+)
18:15 – Animal world of Khakassia (16+)
19:00 – Igor Spassky — submarine designer (16+)
19:45 – Russian cuisine — old-style jam and compote (16+)
20:00 – Rural routes in Belgorod oblast (16+)
20:30 – Zelenchuksky astrophysics observatory (16+)
21:00 – Utrish nature reserve (16+)
21:15 – Gatchina Palace (16+)
22:00 – Diving in Baikal in winter (16+)
22:30 – Parachuting — pearls of Russia (16+)
23:00 – The volcanoes of Kamchatka (16+)

Sunday, 21.01.2018:
00:00 – Kolomna Skating Centre (16+)
00:45 – Finding seal pups (16+)
01:00 – The Bolshoi St. Petersburg circus (16+)
01:30 – A voyage on Chusovaya river (16+)
02:00 – The saviour-on-the-blood (16+)
03:00 – Visiting Father Frost - Russia's Santa Claus (16+)
04:00 – (16+)
04:15 – The bears of Kamchatka (16+)
04:30 – The Tyumen cryobank — cold in the service of science (16+)
05:00 – Pushkinskiye Gory (16+)
05:45 – Cuisine of the Kamchatka peninsula (16+)
06:30 – The literary estate of Bryansk oblast (16+)
07:00 – Tanya Savicheva's siege diary (16+)
07:45 – The Sayano-Shushenskaya dam (16+)
08:15 – Astrakhan caspian roach (16+)
08:45 – Lake Baikal (16+)
09:15 – Yugra. Territory of Childhood (16+)
10:00 – Madam gaga (16+)
10:30 – The national presidential library (16+)
11:00 – Tour of Suzdal (16+)
12:00 – The BE-200 altair - an amphibious airplane (16+)
12:45 – Journey to the Solovetsky islands (16+)
13:45 – The Kursk magnetic anomaly (16+)
14:15 – Nikas Safronov — life as art (16+)
15:00 – Winter Baikal (16+)
15:45 – The Mikhailovsky theatre (16+)
16:30 – GAZ — the Gorky automobile plant (16+)
17:00 – Ivan Susanin. Historical Portrait (16+)
17:30 – Samarovo enterprise (16+)
18:00 – The Curonian Spit (16+)
18:45 – The old believers of Ust Tsilma (16+)
19:15 – Krasnaya Polyana ski resort (16+)
19:45 – The forts of Kronstadt (16+)
20:30 – Masterpieces of Russian wooden architecture (16+)
21:15 – Beekeeping in Bashkiria (16+)
22:00 – Sergey Shanovich — the philosophy of the sign (16+)
23:00 – (16+)
23:15 – The Holy Trinity Alexander Nevsky monastery (16+)

Monday, 22.01.2018:
00:00 – Mountain rescue in Karachaevo-Cherkessia (16+)

Tuesday, 23.01.2018:

Wednesday, 24.01.2018:

Thursday, 25.01.2018:

Friday, 26.01.2018: